– Rozpoczynamy nowy, zarówno dla nas jak i dla wojska, proces wdrażania Borsuków do armii – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. – Cztery pojazdy więcej, to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej zarówno my jak, i żołnierze oczekują od naszych wyrobów. Borsuk to konstrukcja skrojona pod potrzeby Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, a stojące przed tą czwórką badania eksploatacyjno-wojskowe potwierdzą jej dojrzałość – skwitował.

Borsuk nie tylko jako bojowy wóz piechoty, aż sześć zastosowań

Dość wymienić PMN Baobab-K, Warana, ZSSW-30, LPG Hydro, nowego Raka, produkcję wyrzutni dla systemu Patriot… Od roku przekonujemy się, że istotnie, nowoczesne technologie, związane z użyciem przez obydwie walczące strony m.in. Nowy ciężki BWP będzie miał trzyosobową załogę, składającą się z kierowcy, dowódcy i operatora uzbrojenia. Załoga będzie miała do dyspozycji nowoczesne systemy łączności, nawigacji, obserwacji i celownicze, które będą integrowane z systemami dowodzenia i zobrazowania pola walki C4ISR.

Polska firma mocno zyskuje na zamówieniach wojskowych. Nie chodzi o broń

Wraz z dokapitalizowaniem HSW daje to podstawy do planowania i rozbudowy mocy produkcyjnych. Nie zrobiły na decydentach z MON większego wrażenia zapewnienia HSW, że jest gotowa, oprócz wariantu podstawowego, pływającego, o masie ton, zbudować wariant ciężki, niepływający, o masie rzędu ton. Do tego dostosowana jest konstrukcja bazowa wozu, przede wszystkim jego zawieszenie, powerpack itp.

Polski Borsuk pływa i strzela

  1. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
  2. Nie wiadomo jednak, kiedy muzeum wojska opuści gmach Muzeum Narodowego w Warszawie.
  3. Nowy bojowy wóz piechoty kryptonim Borsuk jest opracowywany od października 2014 roku.
  4. Ubiegłego wieku, który ma słaby pancerz, niską mobilność i słabe uzbrojenie.

Wieża została ona opracowana przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział podczas konferencji prasowej, że dopuszcza możliwość, by zawarta między KO, Trzecią Drogą i Lewicą umowa koalicyjna była renegocjowana. Projekt ustawy o KSC powstał jako modyfikacja projektu przygotowywanego przez wiele lat w poprzednim rządzie, mocno krytykowanego i miernego merytorycznie. Jednak poprawienie złego cudzego tekstu to praca żmudna i zawsze wynik jest gorszy, niż napisanie dobrego tekstu samemu – pisze Mariusz Busiło, wspólnik w Kancelarii Bącal Busiło Sp. Czeska państwowa spółka LOM Praga podpisała porozumienie z amerykańską firmą Lockheed Martin.

PGZ: Zawsze odpowiadamy na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych

Zgodnie z zakładanym harmonogramem projektu zakłada się jego zakończenie do dnia 23 czerwca 2024 r. Pojazd gąsiennicowy Borsuk został przewidziany w wersji lżej opancerzonej zdolnej pływać oraz transportu sześciu żołnierzy desantu (masa bojowa to ok. 28 ton). Trzyosobową załogę stanowi dowódca, kierowca oraz operator działa. Konstrukcja ma chronić przed ostrzałem z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych oraz IED. Całość pomyślano tak, by w razie konieczności można było wzmocnić opancerzenie. W system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, agregat prądotwórczy czy układ filtrowentylacji.

Borsuk: największy projekt zbrojeniówki od pół wieku [ANALIZA]

Obecne kwestie te są analizowane i poszukiwane jest optymalne wyjście z sytuacji. NCBR jest kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz społecznych, kreuje ekosystem wiedzy, a także informacji na ich temat. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Gość «Cafe Armia» skomentował wypowiedzi pojawiające się po informacjach o zakupie sprzętu od Koreańczyków i sugerujące, że polska Huta Stalowa Wola została «poświęcona» na ołtarzu zamówień z Azji. – Niestety, zawsze znajdą się krytycy, szczególnie wśród tych, którzy nie mają pełnej wiedzy, ale szybko formułują zarzuty – stwierdził.

Siły zbrojne

Obecne plany przewidują pozyskanie do 588 egzemplarzy tych bojowych wozów piechoty do 2035 roku i obejmują ewentualność ich eksportu na Słowację. Informacje o planach budowy nowego, ciężkiego bojowego wozu piechoty pojawiły się w deklaracjach MON-u na początku 2023 roku. W sierpniu podpisano umowę ramową, zakładającą dostarczenie wojsku przez PGZ do końca 2023 roku demonstratora «ciężkiego Borsuka». Nowy bojowy wóz piechoty kryptonim Borsuk jest opracowywany od października 2014 roku. Na ukończeniu są prace związane opracowaniem i testowaniem nowego bojowego wozu piechoty (BWP) kryptonim Borsuk, przewidywany jest również zakup ciężkiego niepływającego bojowego wozu piechoty. Oba wozy zastąpią używane od wielu lat przestarzałe BWP-1.

Mimo że o sprawie poinformowani zostali zarówno leśnicy, jak i gmina, to ciało zwierzęcia pozostało tam przed dwie doby. Mieszkańcy zwracali uwagę, że jest upał, a w pobliżu miejsca, gdzie leżało zwierzę, chodzą między innymi dzieci. Ministerstwo Obrony tłumaczy, że «borsuki» będą skutecznie współdziałały z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą na wyposażenie m.in.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zatwierdziło aneks do podpisanej osiem lat temu umowy dotyczącej opracowania Borsuka. W efekcie rusza realizacja czterech dodatkowych wozów bojowych piechoty, których testowaniem zajmą się siły zbrojne. Nietrudno zauważyć, że większość z pozyskiwanego sprzętu pochodzi od spółek zagranicznych.

Trzeba o tym pamiętać i wyciągać wnioski, także przy planowaniu tego i kolejnych programów. Umowa ramowa dotycząca uruchomienia prac nad już nawet nie wielkoseryjną, ale wręcz masową produkcją Borsuka oznacza nieprawdopodobnie silny impuls dla samej HSW SA, ale też dla całej Grupy PGZ. Jej pełne wdrożenie wymaga nie tylko mobilizacji potencjału HSW i wszystkich jej zamiejscowych oddziałów (do dyspozycji są przede wszystkim Sanok, Jelcz i Dęblin – jeśli będzie to konieczne), ale także wielu innych przedsiębiorstw PGZ.

Szacowana wartość zamówień wykonawczych, przewidzianych do udzielenia na podstawie przedmiotowej umowy osiągnie kilkadziesiąt mld zł, natomiast dostawy pierwszych pojazdów wybranych typów planowane są już w latach 2024–2025. Takich kwiatków na drodze „od pomysłu do przemysłu» były dosłownie setki… Na tym tle za drobiazg zupełny mogą uchodzić takie „drobiazgi» jak chociażby wstrzymywanie prac nad Borsukiem pod pretekstem „audytu finansowego programu». To były kolejne stracone bez najmniejszego sensu miesiące. W przypadku Borsuka nie mamy jednak do czynienia z bezpośrednią Ferrari (NYSE: RACE) Składa hołd Sycylii Targa Florio (Video) kontynuacją jakiejś wcześniejszej koncepcji techniczno-taktycznej czy linii rozwojowej, ale z jakościowo nowym w polskim przemyśle zbrojeniowym produktem. Produktem, co niezmiernie ważne z punktu widzenia budowania potencjału narodowego przemysłu zbrojeniowego, o potężnym potencjale innowacyjności, nowatorstwa technicznego i technologicznego. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła w Kijowie, że Niemcy uznają prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za prawowitego szefa państwa. Jego kadencja wygasła 20 maja po pięciu latach sprawowania władzy.

Chwałek wskazał też, że PGZ pracuje nad zaawanasowaną wersją Borsuka – ciężkim, bojowym wozem piechoty. W rozmowie z Michałem Stelą zaznaczył, że PGZ przekazuje wojsku pojazdy z serii przedprodukcyjnej, a «za chwilę będą już typowo seryjne, kolejne sztuki». Szukamy optymalnych rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane.

Liczba wysłanych na wojnę egzemplarzy poszczególnych typów sprzętu jest najprawdopodobniej wypadkową zgłaszanych przez armię ukraińską potrzeb i naszych możliwości. Nie jest oczywiście wiedzą publiczną, a co najwyżej przedmiotem medialnych spekulacji i rozważań analityków. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówi w Sejmie o stanie bezpieczeństwa państwa.

Nie do ocenienia jest dziś tego , jak to może zaprocentować w przyszłości. Pierwotnie wskazywano przełom 2023 i 2024 roku jako moment ruszenia z produkcją seryjną bojowych wozów piechoty Borsuk, ale niedawno stwierdzono, że to może ulec przyspieszeniu właśnie FXOptimax Forex Broker-przegląd i informacje FXOptimax poprzez te cztery prototypy. Zostaną one przekazane żołnierzom jeszcze na etapie prac rozwojowych, co ma za zadanie przyspieszenie tego etapu, więc tym samym samej seryjnej produkcji, jeśli podczas testów nie zostaną wykryte katastrofalne dla programu wady.

Na wieży umieszczono również wyrzutnie granatów dymnych GAk-81. Bardzo ważnym elementem Borsuka jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. Wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30), którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Projekt jest realizowany i rozwijany od 2014 roku w ramach umowy z MON. Rywalizacja Niemiec i Francji o to, które firmy zdominują rynek i kto będzie decydował o polityce obronnej w Europie, to pole walki o pierwszeństwo w rozdawaniu kart w UE. Niestety, ten typ rozgrywki jest niemal obcy myśleniu polskich elit rządowych. „Borsuk” uzbrojony jest w armatę Mk 44S Bushmaster kalibru 30 mm, oraz sprzężony uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm[6].

33-latek chciał być sprytny i przebiegły, ale bardzo się przeliczył. Zamontowanie metalowego pudełka wypełnionego środkami odurzającym do podwozia auta okazało się nieskuteczne. Policjanci narkotyki znaleźli, a mężczyzna usłyszał zarzuty – przekazała rzeczniczka policji na Pradze Południe, podinspektor Joanna Węgrzyniak. We wtorek grecki sąd oddalił sprawę dziewięciu Egipcjan oskarżonych o spowodowanie katastrofy kutra wybrzeży Grecji. Sąd uznał, że nie ma jurysdykcji w tej sprawie, ponieważ do wypadku doszło na wodach międzynarodowych.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest «sprawą życia lub śmierci» – taki wniosek można wysnuć dzień po incydencie, wskazuje Reuters. Jako przyczynę tragicznego incydentu wskazuje się możliwe zaistnienie tak zwanych turbulencji czystego nieba. Gerard Depardieu wdał się w bójkę z «królem paparazzich» Rino Barillarim. Do zdarzenia doszło we wtorek po południu w Harry’s Gdyby Ameryka miała jakikolwiek sens teraz znowu byśmy się zamkali Bar, rzymskiej restauracji rozsławionej za sprawą filmu «La Dolce Vita», gdzie francuski aktor przebywał wraz ze swoją partnerką Magdą Vavrusovą. Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną – informuje w środowym wydaniu «Rzeczpospolita».

– Zagrożeniem dla Polski są działania Rosji, agentury, która rozpowszechniła się nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił. Jak stwierdził, polskie państwo «pokazuje swoją siłę wobec tych, którzy je zdradzają». – Nie ma miejsca na litość i jakiekolwiek taryfy ulgowe dla tych, którzy wybrali drogę na wschód – dodał.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *